Dla kogo serwery dedykowane a dla kogo wirtualne? – czyli jak dokonać najlepszego wyboru

hosting

Serwery dedykowane to przede wszystkim duża elastyczność konfiguracji serwera oraz pełna moc obliczeniowa oddana całkowicie do dyspozycji klienta. Opcja ta sprawdzi się idealnie przy dużych firmach oraz tych, dla których Internet i posiadanie własnej strony internetowej świadczy o „być albo nie być”. Przede wszystkim to wspaniałe rozwiązanie dla portali randkowych, serwisów społecznościowych, bankowości, instytucji użytku publicznego oraz w głównej mierze dla sklepów internetowych z dużym asortymentem i ruchem e-klientów.

Korzystając z serwera dedykowanego nie narażamy się na skutki działań innych użytkowników oraz jesteśmy niezależni, bowiem sami decydujemy o wyborze oprogramowania i systemu operacyjnego.

Model hostingu współdzielonego (serwera wirtualnego) opiera się na skupieniu wielu użytkowników przez korzystanie z zasobów jednego serwera. Współdzielona jest przestrzeń, moc obliczeniowa procesorów, pojemność pamięci RAM oraz oprogramowanie. Ten rodzaj serwerów idealnie rozwiązanie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw lub osób stawiających pierwsze kroki w świecie biznesu. Wówczas to koszty usług hostingowych rozłożone są na kilku użytkowników i tym samym zazwyczaj są niskie. Mogą one dotyczyć zarówno statycznych stron internetowych, jak i rozbudowanych portali typu CMS z opcjami bloga firmowego, galerii zdjęć czy też forum dla klientów.

Zwykle mniejsze firmy wykorzystują serwery wirtualne np. do wdrażania swoich aplikacji webowych związanych bezpośrednio z działaniem firmy. Poza tym opcja takiego hostingu www chętnie wykorzystywana jest do uruchamiania prostych sklepów internetowych.

Ważne jest, by wybierając konkretną opcję hostingową sprawdzić, na jakich podzespołach opierane są dane serwery. Najlepiej, gdyby tak jak w przypadku Domeny.pl tworzone były na tych od znanych producentów, gwarantujących jakość i precyzję działania, takich jak: Dell, IBM, Intel, APC czy też Hewlett-Packard.